sekcija zena

Aktuelno

Održana godišnja konferencije Sekcije žena STBIH
Prezentiran Gender trening paket za žene

Kao i u nizu godina dosada, Sekcija žena STBIH je 27-28.oktobra 2003. u hotelu Aqua u Sarajevu održala svoju godišnju konferenciju za žene. Tema konferencije “Gender izazovi, perspektive i mogucnosti u modernom Bh društvu” dala je opšti i potreban generalni pristup pitanju ženske populacije u današnjim institucijama u našoj zemlji i na taj nacin omogucila diskusiju na temu dosadašnjih aktivnosti Sekcije žena kao i mogucnostima za buduci angažman na promoviranju pitanja gendera u sindikalnim aktivnostima u zemlji.

 

Konferenciju su svojim prisustvom uvelicale naše kolege iz Sindikata trgovine i usluga Finske, PAM te finske projektne institucije, SASK, koja u ulozi donatora okupljenih u okviru FIET/UNI projekta za BIH, vec par godina pomaže aktivnosti žena i uopšte sindikalne aktivnosti.

Zajednicka vecera

Torta zahvalnosti za PAM

 

Gda. Tarja Kantola, sekretar za medunarodnu saradnju u Pam-u svojim je interesantnim predavanjem približila pitanje gendera u jednom modernom i dobro uredenom evropskom društvu kakvo je finsko, te kako se ova pitanja tretiraju u tamošnjem sindikalnom pokretu.

 

Dr.Jadranka Mikic je kao i obicno ovu strucnu problematiku približila našim clanicama svojevrsnim i vješto koncipiranim predavanjem na temu gendera, a poseban angažman dale su i same ucesnice kako prezentacijom uslova u kojima one same rade, tako i diskusijom na temu.

 

Konferencija je okupila 37 ucesnika iz svih krajeva BIH.

 

Drugi dan konferencije, predviden za promociju Gender trening paketa, ponudio je ucesnicama jedan moderan i perspektivan projekat, realiziran u ovkiru Sekcije žena STBIH a namjenjen cjelokupnoj ženskoj radnoj populaciji u FBIH. Na prmociji ovog materijal, o cijem sadržaju možete više naci na stranicama u prilogu, govorile su njegove autorice, Mersiha Beširovic, Azra Šehbajraktarevic i DR. Jadranka Mikic, kao i gda. Eila Kamarainen, SASK Finkska u ime donatora.

 

Projekat je vec naišao na odlicne kritike veoma pozitivan odgovor od strane kako lokalnih korisnika isto tako i medu drugim granskim sindikatima.

 

KONFERENCIJA SEKCIJE ŽENA STBIH

Stres je drugi po redu radno uvjetovanih zdravstvenih problema, odmah iza bolova u ledžima. Od njega u zemljama EU pati više od 41 milion ljudi, gotovo svaki treći zaposlenik.

 

Raditi u trgovini I finansijama gdje smo svakodnevno upućeni na rad sa strankama I gdje naš radni uspjeh u velikoj mjeri zavisi od ličnog raspoloženje stranke, pogoduje razvoju stresnih faktora. U BIH danas uzroci stresa na radnom mjestu su višestruki I kreću se od onih globalnih, poput nedostatka sigurnosti zaposlenja I plaća do individualnih kakve su premorenost, loša radna sredina te problemi privatne prirode.

 

Poznato je da stres na radnom mjestu može imati različite posljedice za zdravlje, posebno za zdravlje žene koje su upravo najugoroženija populaciona grupa kad je u pitanju ovaj problem. Na listi najčešćih oboljenja uzrokovanih radom u stresnoj radnoj sredini su srčani udari, rak, bolesti želuca tjeskoba I depresija, nesreća na radu ili čak samoubistvo. Stres je prema procjenama uzrok 16% srčanih bolesti kod muškaraca I 22% kod žena.

 

Sekcija žena STBIH je u saradnji sa Mrežom žena BIH I FIET/UNI projektom za BiH stoga I organizirala konferenciju pod nazivom:

“Rad u stresnim indistrijskim granama

I njegov uticaj na zdravlje žene”

 

Konferencija je održana u Sarajevu 15-16. avgusta ove godine I okupila je žene iz raznih dijelova BIH.
Kako stres stvarno utiče na naše zdravlje, kako na njega reagovati I kako se nositi sa konstantnim stresnim situacijama kojima smo izložene, sa stručne strane su pokušale odgovoriti dr. Bralo Vesna, akušer kao I naša stalna saradnica u realiziranju aktivnosti žena dr. Jadranka Mikić.