Novosti

Posljedice krize se već osjećaju i u BIH

Više od 8.000 osoba u Federaciji BiH tokom januara i februara ostalo je bez posla

 

Krajem decembra i početkom januara bez posla je ostalo više od 1.000 ljudi. Rapidno povećanje broja nezaposlenih, kako kažu u kantonalnim službama za zapošljavanje, direktno je posljedica ekonomske krize.

 

Za dva mjeseca u nekim kantonima za sto posto je povećan broj osoba koje su ostvarile pravo na novčanu naknadu s biroa, koju imaju pravo da primaju od tri do 24 mjeseca nakog gubitka posla.

U službama kažu da ukoliko ne dobiju pomoć od Zavoda za zapošljavanje FBiH neće biti u mogućnosti da isplaćuju ove naknade. Više od dva miliona KM je potrebno mjesečno za isplate naknada u deset kantona.

Sudeći po podacima kantonalnih službi, najkritičnija situacija je u Zeničko-dobojskom kantonu.

Nihad Pašalić, direktor zeničke službe, objašnjava kako je značajnije otpuštanje radnika počelo u decembru, te da je kulminiralo u januaru i februaru.

“U decembru prošle godine registrovali smo 984 osobe koje su dobile otkaz, u januaru ih je bilo 1.354, a u februaru 989. U januaru smo imali 773 nove osobe koje su ostvarile pravo na novčanu naknadu, a u februaru 751 osobu. Tako da je broj osoba koje primaju novčanu naknadu uvećan za sto posto”, istakao je Pašalić.

Dodao je da će ovoj službi za isplatu naknada trebati 800.000 KM mjesečno.

“Prihod ove službe ne može pokriti njene troškove. Kako ćemo ovim ljudima isplatiti naknadu, koja u prosjeku iznosi oko 300 KM, sam bog zna”, istakao je Pašalić.

 

U Kantonu Sarajevo u januaru bez posla je ostalo 1.536 osoba, a u februaru 970 osoba.

 

Ramo Sulić, zamjenik direktora Službe za zapošljavanje Unsko-sanskog kantona, objašnjava kako je otkaz u ovom kantonu, zbog ekonomske krize, u posljednja dva mjeseca dobilo 1.247 osoba.

“Svaki dan nam pristižu novi zahtjevi. I očekujemo da ćemo u martu imati i do 20 odsto više novoprijavljenih osoba”, rekao je Sulić.

Naglasio je kako ovoj službi za isplatu naknada mjesečno treba oko 490.000 KM i da je njihova isplata i te kako upitna.

 

Stipo Ivanković, direktor Službe za zapošljavanje u Posavskom kantonu, kaže kako je u prethodna dva mjeseca bez posla ostalo oko 400 osoba. I u ovom kantonu upitna je isplata novčanih naknada.

“U martu očekujemo dodatno pogoršanje situacije, jer smo samo za pet dana ovog mjeseca primili 40 zahtjeva za isplatu novčane naknade”, rekao je Ivanković.

 

Nafija Hodo, direktorica Službe za zapošljavanje Bosansko-podrinjskog kantona, objašnjava kako je u ovom kantonu u januaru i februaru bez posla ostalo oko 90 osoba, te da je novčana naknada za nezaposlene duplo uvećana u odnosu na isti period prethodne godine.

“Stanje je katastrofalno. Naši rashodi od prihoda su mnogo veći. Ne znamo kako ćemo ovo riješiti”, istakla je Hodo.

 

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu u posljednja dva mjeseca u porastu je broj radnika koji su zbog ekonomske krize ostali bez posla. U posljednja dva mjeseca bilo ih je 500.

U Službi za zapošljavanje HNK kažu kako će, “nakon što počne isplata naknada demobilisanim borcima, definitivno doći do kraha”.

 

“U Srednjo-bosanskom kantonu u januaru i februaru bez posla je ostalo više od 1.200 osoba. Došlo je do enormnog povećanja osoba koje ostvaruju pravo na novčanu naknadu nakon prekida radnog odnosa. Tražili smo od Zavoda za zapošljavanje FBiH da u isplati ovih naknada participiraju sa oko 240.000 KM mjesečno. U suprotnom bit ćemo prisiljeni da smanjimo osnovicu za obračun naknada”, istakli su u Službi za zapošljavanje SBK.
Prema riječima nadležnih u Službi za zapošljavanje Livanjskog kantona otkaz tokom januara i februara dobilo je oko 40 osoba. Podatke iz Tuzlanskog kantona jučer nismo uspjeli dobiti, a iz Zapadnohercegovačkog kantona nisu imali potpune podatke.