Radnicima u BIH treba jak, hrabar i od svih oligarhija neovisan sindikat. Radnici u trgovini imaju najlošije uslove rada u BiH, a hiljade sindikalaca firmi iz ove branše dobilo je otkaz u borbi za radnička prava i ukazujući na nezakonitosti.ovo je realnost sa kojom se suočava Sindikat trgovine BiH (STBIH)
O tome ali i o još mnogih drugim problemima i preprekama na koje STBIH i njegovo članstvo nailaze u borbi za svoja prava STBIH je javno i hrabro progovorio na prezentaciji publikacije u kojoj je predstavljeno 14 svjedočanstava članova STBIH o kršenju prava, korupciji, kriminalu, nepotizmu, malverzacijama u privatizaciji i potkupljenim sindikatima, ali i o uspjesima na zaštiti radničkih prava zahvaljujući upravo sindikalnoj solidarnosti i povjerenju u STBIH. “Predstavljanje publikacije ‘Crno-bijeli svijet radnika’ organizovano je 29.aprila povodom STBIH Dana trgovaca koji je alternativa za 1. maj, Međunarodnog praznika rada na koji radnici u trgovini ni ove godine nemaju pravo.
Među “negativnim” pričama našla su se svjedočanstva radnika sarajevskog “Klasa”, “Feroelektra”, Centra “Skenderija”, “Magrosa”, zeničkog “Prometa”, pijačnih trgovaca. Safet Papić, sindikalni predstavnik radnika “Klasa” koji je dobio otkaz, kazao je da radnici nemaju prava i ne smiju se obratiti nikome za pomoć, dok u firmi djeluje drugi sindikat koji je nametnut, a kada je htio ovo promijeniti, dobio je otkaz nakon 30 godina rada. |
U svojoj ispovijesti je istakao da plate kasne, od plata se odbija pet do 15 odsto, zatvaraju se prodavnice iako je ovo uspješna firma, dok se prekovremeni rad nije plaćao, a neki radnici nisu po pet godina bili na odmoru. U Sindikatu trgovine su istakli da je među onima koji su dobili otkaz i kojoj je prijećeno zbog borbe za radnička prava i Višnja Marilović iz Centra “Skenderija” koja je ukazivala na kriminal u ovom javnom preduzeću, što je ipak rezultiralo podizanjem optužnice, dok su iz “Feroelektra” ukazali na mobing i lošu privatizaciju.