Jučer je u Sarajevu STBIH zajedno sa NVO Prava za sve i u saradnji sa Zajedničkom Komisijom za ljudska prava PSFBIH organizovao Tematsku sjednicu „Izazovi u primjeni Zakona o zabrani diskriminacije u slučajevima mobinga“ Ova sjednica organizirana je u sklopu OPIC Projekta “ZAJEDNO ZA JAČE CIVILNO DRUŠTVO” i dio je zagovaračkih aktivnosti za unapređenje mehanizama za prevenciju i zaštitu radničkih prava. Prema podacima STBIH prikupljenih kroz ovaj projekat od 27 najčešćih problema sa kojim se suočavaju radnici u trgovini i uslužnim djelatnostima BiH, mobing, odnosno razni oblici diskriminacije i uznemiravanja, su daleko najčešći i čak 23,6% svih obraćanja radnika za pomoć STBIH su upravo vezani za ovaj problem.
Sjednici je moderirao gosp. Borislav Bojić,predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava PSBIH koji je u svojim zaključnim napomenama istakao da će stenogram ove sjednice biti dostavljen svim članovima Komsije i razmatran na prvoj sljedećoj sjednici kada bi Komisija trebala donijeti i određene preporuke i zaključke koje će uputiti na dalje postupanje.
Ova aktivnost kruna je višegodišnjih napora STBIH kroz projekat OPIC da upravo sindikat postane ključni akter ne samo u monitoringu slučajeva mobinga i servis i podrška radnicima nego i ključni akter u iznalaženju novih i unapređenju postojećih mehanizama i instrumenata prevencije i zaštite.